Vysoká škola, priepasť alebo budúcnosť?

Autor: Silvia Tomčalová | 31.3.2015 o 0:00 | (upravené 8.4.2015 o 10:18) Karma článku: 11,26 | Prečítané:  4520x

Ako sa prebúdza príroda po zimnom spánku, tak sa aj tohtoroční maturanti zamýšľajú nad otázkou čo a hlavne kam po ukončením štúdia strednej školy. 

Na zreteľ dávajú v prvom rade ich záujmy, plusy či mínusy profilových predmetov danej katedry vysokej školy. No nezabúdajú však ani na uplatnenie v danom odbore a možný budúci kariérny rast. Uchádzači  o štúdium prednostňujú práve prepojenie štúdia a praxe. No ktorá z nich im to umožní už počas štúdia?

Do popredia sa tak dostáva systém nadväzujúci na zahraničné univerzity, kde sú stáže a práca na rôznych výskumoch samozrejmosťou. Trend získať prax a aplikovať svoje teoretické vedomosti v praxi. To však neplatí na Slovensku, kde nás samotné štúdium núti hltať prevažne iba teóriu a prax má v tomto prípade absenciu.

 

„Vysoké školstvo na Slovensku priepasť alebo budúcnosť?“ Na túto tému som mala možnosť diskutovať s európskym sekretárom, jednej nemenovanej demokratickej strany. Cieľom bolo efektívne porovnať štúdium na vysokých školách. "Brainstormingom" získať spätnú väzbu, nápady a postrehy na možné zlepšenia. Diskusie sa zúčastnili viacerí študenti z rôznych vysokých škôl zo západného Slovenska. Priamu komparáciu štúdia Slovenska so zahraničím nám poskytol absolvent, ktorý študoval prvý stupeň vysokej školy doma a teraz študuje v Dánsku. V zahraničí, podľa jeho názoru, má iba klady. Momentálne je na ročnej stáži na Slovensku. Tu sa nám naskytla možnosť porovnať kvantitu či kvalitu slovenských škôl. Porovnať klady, ale naopak zápory štúdia u nás.

 

Ja ako reprezentat - študentka fakulty masmediálnej komunikácie v Trnave - som rozprávala o našich študijnych programoch. O možnostiach sebarealizácie už počas samotného štúdia. Sám sekretár uznal efektivitu spojenia teórie a praxe, o ktorej mnohé fakulty môžu len snívať.  21. Storočie patrí prevažne záujmu o nové média a technológie, marketingu, manažment a grafiku aj týmto faktom sa štúdium odlišuje od iných.

 

Naša fakulta je výbornou voľbou pre proaktivistov, ktorí chcú byť tou zmenou, ktorá im chýba v tomto svete! Pretože škola môže mať skvelé možnosti a vybavenie, no všetko záleží na našej šikovnosti a záujme. Umožňuje svojim študentom interne a aj extérne rásť. Popri štúdiu majú možnosť zapojiť sa do diania univerzitných médií v rádiu Aetter, FMK TV, univerzitnom časopise Atelier, ktorý patrí k samotnej špičke a každoročne je ocenený Štúrovým perom. Byť súčasťou projektov a konferencií v rámci školy, ale aj extérnych projektov, čím získavajú študenti prax do svojich "CV." Taktiež si možeme navoliť predmety podľa svojho záujmu, profilovať vo svojich kladoch. Ku všetkému je však potrebné odhodlanie vyvíjať proaktívnu činnosť a dať si záležať na osobnostnom raste.

 

Pre tých, ktorí nechcú byť "tuctoví" Fakulta masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave vytvorila už piaty akreditovaný odbor pod názvom „Teória digitálnych hier,“ na ktorý si študenti pre akademický rok 2015/ 2016 môžu podať prihlášku do 20. Mája 2015. S príchodom tohto bakalarského aj magisterského odboru sa rozvírila bujná diskusia. Nielen v médiách, ktoré informovali verejnosť, ale aj medzi mládežou, ktorá má značný záujem o túto fakultu. 

"Hlásil som sa k vám na školu, keď som maturoval. No, neprijali ma. Moja priateľka u vás študuje marketing a ja chodím na technickú školu. Som už štvrták, škoda, že teória mediálnych hier nevznikla o 2 roky skôr. Skúsil by som to. Možno technické školy sú lepšie v uplatnení (záleží aký odbor, keďže môj ma nebaví), ale vy máte viac možností ako sú stáže a rôzne iné ponuky. Všetko má svoje pre a proti. A najviac záleží aký je človek šikovný a pozná slovíčko chcieť." Takto sa vyjadril  Matúš K. na fóre "o mediálnych hrách" v uzavretej skupine internátu.

 

 

Budúce uplatnenie absolventov je široké, presadiť sa môžu vo firmách zameraných na produkciu digitálnych formátov, zábavných hier, v marketingových, reklamných agentúrach, v oblastiach popularizácie vedy, techniky, matematiky, jazykovej kultúry, propagácie histórie, regiónu, štátu, pri tvorbe edukačných aktivít škôl, vzdelávacích firiem a agentúr,“ uvádza fakulta na svojej stránke Fakulta masmedálnej komunikácie.

 

Názov „teória“ je len smerodajný,  kôli akreditačnej komisií, ktorá by neschválila v názve aj „tvorba“ preto sa budúci uchádzači nemusia obávať o možnosť aplikovať poznatky v praxi. Vedenie fakulty momentálne  rokuje s potencionálnymi firmami. Tie poskytnú študentom stáže vo svojich firmách. O tvorcov hier je na pracovnom trhu veľký záujem. S hrami sa stretávame od ranného veku. Je dokázané, že vo forme hry sa aj efektívnejšie naučíme memorovať dané obsahy.

Nástupný plat v "odvetví hier" sa pohybuje vo výške od 1800 eur. Počas štúdia môžeš získať stáže, ktoré sú tiež platené. Taktiež využiť granty na štúdium v zahraničí. Stále nosíš status študenta. Popri tom si zarobiš a možeš precestovať svet. 

 

Podľa môjho skromného názoru hrá „FMK“ prím vo svojej kategórií možnosťami štúdia massmédií na Slovensku. Rozhodovanie :  "kam po skončení strednej školy?"  By bola "FMK" jasná voľba. Som s výberom spokojná. Počas štúdia mi dala spôsoby ako pomôcť svojmu kariernému rastu, naučila ma veľmi veľa praktických vecí, nielen hltať teóriu. Robiť na reálnych projektoch, spoznať veľmi veľa inšpiratívnych ľudí. Prežívať emócie z dobre vykonanej práce. Ponúkla mi možnosti štúdia v zahraničí a aplikovať svoje poznatky v komparácií s inou európskou krajinou. Taktiež zúčastniť sa na medzinárodnej konferencií v Španielsku. No nie škola, ale vy sami! Našu fakultu tvoria ľudia, ktorí CHCÚ vytvoriť akademickú pôdu pre budúci rast. Budúcnosť patrí magente. 


Máte aj vy skúsenosti so štátnymi univerzitami, ktorých vybavenie je nadštandardné? Myslíte si, že humanitné odbory budú zatratené, alebo sa niečo zmení? Vieme však jediné, pokiaľ nechceme zaostávať, musíme prispôsobiť slovenské školstvo na zahraničný profil štúdia. A to čo kedysi platilo už neplatí: "keď nepríde Mohamed k hore, musí prísť hora k Mohamedovi." Začnime sami od seba. Cesta sebareálizácie je nekonečná. Hranice si určujeme sami. Ja nemám limit a vy?

 

 


Zdroj : http://fmk.sk/novy-studijny-program-na-fmk-podajte-si-prihlasku-na-teoriu-digitalnych-hier/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?